«Турбота про здоров'я - це найважливіша праця вчителя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їх духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили», говорив В.О.Сухомлинський

       Раціональне харчування тих, хто навчається - одна з умов створення здоров`язберігаючого середовища в загальноосвітніх установах, зниження негативних ефектів і наслідків функціонування системи освіти.

      Недостатня кількість поживних речовин в дитячому віці негативно позначається на показниках фізичного розвитку, захворюваності, успішності, сприяє прояву обмінних порушень і хронічної патології. Найважливішою умовою для підтримки здоров'я, високої працездатності і витривалості людини є повноцінне і правильне харчування.

      Тому адміністрація Борочичевського ліцею сьогодні приділяє велику увагу питанням життя і здоров'я дітей та підлітків. Харчування має бути збалансованим, протягом дня дитина має отримувати необхідний для цього мінімум харчових і мінеральних речовин. Якщо врахувати, що велику частину часу діти проводять в ліцеї, то і повноцінно харчуватися вони повинні тут .

     Харчування учнів у нашому ліцеї здійснюється у відповідності до статті 25 Закону України «Про освіту», пункту 3 статті 22 Закону України «Про загальну середню освіту», статті 5 Закону України «Про охорону дитинства», статті 32 «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», вимог Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу.

     Відповідальність за організацію харчування у ліцеї покладено на заступника директора з навчально-виховної роботи Луговська Н.Б.

     Директор ліцею особисто контролює стан організації харчування учнів у ліцеї.

     Медпрацівники ліцею cлідкують за якістю продуктів, які надходять до їдальні, дотриманням норм харчування, С-вітамінізацією, санітарно-гігієнічним станом їдальні та особисто здійснюють проби готової їжі та дають дозвіл на використання готових блюд для харчування.

    Організовано гаряче харчування дітей 1-4 класів за рахунок державного бюджету, дітей пільгових категорій за рахунок місцевого бюджету, а також харчування дітей 5-11 класів за батьківські кошти.

Наказ про організацію харчування в ЗЗСО у 2025 р.

   Адміністрацією ліцею здійснюється контроль за наявністю в обідній залі щоденного меню, контрольної порції, книги відгуків та побажань. Батьки та учні ліцею оцінюють якість приготування страв на «відмінно» та «добре».   

     На інформаційному стенді висвітлюються щоденне меню та інформація про користь правильного харчування та наказу по ліцею про організацію харчування.

 Заклад забезпечено холодною проточною водою, на харчоблоці шкільної їдальні функціонує  бойлер для подання гарячої проточної води. Забезпеченість їдальні кухонним посудом складає 100%.    

       Згідно зі статтею 5 Закону України „Про охорону дитинства" забезпечено пільгове харчування окремих категорій дітей: зокрема, дітей-сиріт, дітей учасників АТО, дітей з особливими освітніми потребами та дітей, позбавлених батьківського піклування, малозабезпечених сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та  учні 1-4 класів.

       Медсестра Міндюк В.А. проводить щоденний контроль за станом здоров’я працівників кухні та робить відмітки у "Журналі здоров’я”, здійснює щоденно бракераж готової продукції та процес закладки продуктів у котли, постійно здійснює бракераж сирої продукції. При надходженні продуктів харчування на склад перевіряє супровідні документи, які свідчать про їх походження та якість( накладні, сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, тощо). Медсестра завжди присутня при прийомі продуктів у комору, оцінює їх якість по зовнішньому вигляду, кольору, консистенції. Результати бракеражу продуктів відмічає у журналі "Бракераж сирих продуктів”. Медичний працівник постійно здійснює контроль за умовами та правильністю зберігання продуктів у коморі та на харчоблоці, здійснює контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог на харчоблоці згідно методичних рекомендацій, за режимом миття посуду. Медсестра також відповідає за забезпечення вимог чинного санітарного законодавства, а саме ст.26. Закону України від 23.05.01 №559 щодо проходження працівниками кухні ообв’язкових медичних оглядів. При виявленні працівників кухні, у яких закінчився термін медичного допуску до роботи повідомляє директора школи для вжиття мір адміністративного впливу.

Кухар  під час приготування їжі суворо дотримуються меню-розкладу, складеного медичним працівником школи за підписом директора школи; щоденно забезпечують викладку контрольної страви в обідньому залі; після кожного прийому їжі відбирають добові проби та залишають їх у холодильнику протягом доби.

Комірник Яловицька І. прийом продуктів харчування проводить в присутності медичної сестри; не приймає продукти без супровідних документів (товарно-транспортні накладні, якісні посвідчення, сертифікати відповідності), із закінченим терміном реалізації, з ознаками псування, крупи та борошно, пошкоджені шкідниками, м’ясо без ветеринарного тавра та свідоцтва. Супровідні документи зберігає до кінця реалізації продуктів, дотримується режиму і термінів зберігання продуктів, правил товарного сусідства.

         Харчування школяра має бути збалансоване та різноманітне. Різноманітна їжа - це їжа, яка складається з різних продуктів рослинного і тваринного походження. Тільки така їжа відповідає потребам організму, що росте, оскільки вона містить необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей і вітамінів. Чим різноманітніша їжа за складом, тим краще засвоюється вона організмом. 

        Тому харчування у Борочичевському ліцеї є одним з важливих факторів, що визначають здоров'я підростаючого покоління. 

Повноцінний розвиток дитини неможливий без правильного, збалансованого харчування, що сприяє загальному зміцненню організму, а також впливає на її працездатність та успішність. Важливо пам'ятати, що повноцінне споживання їжі нашими дітьми у найвідповідальніший період формування і росту є головним шляхом до  їхнього здоров'я. 

Графік харчування учнів

Час Учні
1 велика перерва (10:40 - 11:00) 1-4 класи, пільгові категорії
2 велика перерва (11:45 - 12:05) 5 - 11 класи

З початку нового навчального року у шкільній їдальні розпочався процес харчування! Їжа для учнів готується не лише смачна, а й корисна та різноманітна. Адже якісне харчування - це найважливіший чинник міцного здоров’я школяра! 

ФОТО

Здорове харчування - запорука здоров'я!

Шкільний вік - це час, коли організм дітей інтенсивно росте і розвивається, як у фізичному, так і розумовому аспекті. В школі у багато разів зростають навантаження на нервову систему дитини, адже саме тут він навчається правилам дорослого життя і самостійності. Враховуючи темпи росту організму дитини і зростаючі на нього навантаження в школі, дуже важливо правильно організувати харчування школяра і бути завжди в курсі того, наскільки збалансовано його денний раціон.

Більшість працюючих батьків дають дитині гроші для харчування в шкільній їдальні, а після робочого дня цікавляться його успіхами на уроках. А над тим, чим харчувався дитина цілий день, вони якось не замислюються. Багато дітей не приділяють належної уваги правильному харчуванню та втамовують голод перекусами, вживаючи в їжу шкідливі для здоров'я продукти, які купують на гроші, видані батьками для харчування в їдальні. Під тиском телевізійної реклами уявлення дітей про здорове харчування змінилося в гіршу сторону.

Перекушуючи всухом'ятку, мозок дитини отримує помилковий сигнал, що він ситий. У дитини пропадає апетит, а потрібних організму поживних речовин, мікроелементів і вітамінів він не отримує. Крім того, харчування сухомятку є причиною розвитку у дітей гастритів, захворювань щитовидної залози, погіршення зору та інших хронічних захворювань. Через дефіцит білка і вітамінів в організмі у дитини знижується успішність, він дуже швидко втомлюється на уроках. Крім того, незбалансоване харчування веде до порушення процесу зростання і постійному зараженню дітей інфекційними захворюваннями.

Харчування багатьох школярів далеке від ідеального і лише батьки можуть змінити ставлення дитини до свого здоров'я. З дитинства треба виробити у дітей звичку харчуватися три рази на день, з них - гарячими стравами. Діти повинні дотримуватися такого режиму харчування: сніданок, обід і вечеря. Батькам з вечора слід поцікавитися тим, що хотіла би з'їсти дитина вранці. Зазвичай всі діти, прокинувшись рано вранці, не хочуть їсти. Лаяти дитину перед школою і примушувати її їсти не треба. Самий поживний і корисний сніданок для дитини - каші. Народна кулінарія пропонує найбільший широкий асортимент каш, тому підібрати смачний варіант для вашої дитини неважко. Можна приготувати вівсяну, гречану, манну або рисову кашу, щоб зацікавити дитину їжею покладіть в каші шматочки фруктів. Наприклад, бананів, хурми, яблук, винограду, кураги або родзинок.

З напоїв вранці школяру приготуйте чай, компот або какао. Дуже важливо, щоб раціон харчування школяра був різноманітним. Одні і ті ж страви не потрібно готувати кожного дня. Якщо є можливість, то треба намагатися в обід організувати школяру гаряче харчування. До складу обіду дитини повинні входити суп на м'ясному бульйоні, друге з гарніром з м'яса або риби, овочевий салат і сік або компот з фруктів. Вечерю школяр з'їсти повинен за 2 години перед сном. Складатися вечеря повинна з гарячого блюда, наприклад, риби, запіканки, картопляного пюре, каші або яєчні. Для вечері можна подавати всі страви, які ви готуєте на друге. Протягом дня між основними прийомами їжі діти шкільного віку повинні вживати фрукти й овочі. Батькам слід врахувати при організації харчування школяра, що щодня дитина повинна отримувати м'ясо, молочні продукти, овочі, фрукти і хліб. Яйця, риба, сир повинні бути присутніми в раціоні харчування дітей шкільного віку не рідше 2-х разів на тиждень.

Дитина в школі проводить основну частину дня. Тому у Щербанівському ліцеї приділяється велика увага організації правильного харчування школяра. Тут діти отримують гаряче харчування - сніданок та обід. Дітям, які відвідують продовжені групи, організовується обід. У шкільне меню забороняється включати шкідливі для здоров'я продукти: тістечка, торти, консервовані та мариновані продукти, страви, приготовані їх сухих концентратів, гриби, макарони по-флотськи і з рубаним яйцем, карамелі, арахіс, газовані напої.

Якщо в школі дитина відмовляється їсти або це неможливо з інших причин, намагайтеся компенсувати неправильне харчування дитини вдома. Звичайно, не можна допускати того, що дитина основну частину калорій отримувала тільки ввечері. Щоб дитина сильно не зголодніла до кінця занять, дайте їй з собою бутерброди з відварним м'ясом або з сиром, яблуко, банан та пляшку мінеральної води. Звичайно, таке харчування не можна назвати здоровим, але це все ж краще чіпсів, шоколадних батончиків і сухариків з сіллю.

Від того, як харчується дитина в школі і вдома залежить її здоров'я.

ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ ЯК ОСНОВА ПРОФІЛАКТИКИ ОЖИРІННЯ

Правильне харчування – всі про це чують, говорять , читають, та не всі розуміють суть цього «тренду». 

Часто буває, самі лікарі губляться у відповіді на питання: «Що таке правильне харчування?».

Водночас, проблема ожиріння постала досить гостро як серед дорослого, так і серед дитячого населення 

планети. І це незважаючи на високий розвиток медицини. Питання ожиріння недооцінюється, що у 

свою чергу веде до безлічі «тихих» проблем зі здоров’ям, що підступають непомітно.

У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ПЕРШОПРИЧИНА ОЖИРІННЯ?

Перш за все, ми маємо зрозуміти собі важливість харчування. Сьогодні дуже багато зайнятих людей, які 

біжать у цьому світі за всім, крім свого здоров’я, і на таку дрібницю як  харчування звичайно не вистачає часу. 

А коли випадає нагода, люди закидають у свій організм все, що їм трапляється першим на шляху, звичайно із 

поспіхом (адже вони не мають часу).

 

Зазвичай це буває перед сном, коли наш організм готується до сну, і йому аж ніяк не потрібна така 

кількість калорій, або під компанію алкоголю, який крім власної надзвичайно високої калорійності, ще більше 

розганяє наш апетит. Зранку на сніданок або не вистачає часу, або, у кращому випадку, - це пластівці швидкого 

приготування. Протягом дня перекуси у вигляді кави з батончиком, а про воду ніхто і не чув.

 Отак потроху у нас назбирується декілька зайвих ккал у день, а за місяць цей запас відкладеться у вигляді жиру

 на нашому тілі. Потім різні дієти, голодування, короткочасний результат, і наші втрачені кілограми бумерангом

 повертаються назад, а то і більше.

ВСЕ ПРО ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ

Отже, що таке це «правильне харчування», та як  впроваджувати його у повсякденне життя:

1.    Насамперед треба сказати про воду. Обов’язково у щоденному раціоні кожного має бути чиста, 

негазована вода! Адже у нашому організмі є такі потужні фільтри, як печінка та нирки. Вони постійно 

працюють, фільтруючи нашу кров, і для їх кращої роботи та виведення продуктів обміну необхідна вода. 

Згадайте, коли ви заводите собаку, чи якусь іншу тваринку, ветеринар вам каже, що миска з водою постійно 

має бути у доступі тварини. Так чому ж люди нехтують цим важливим моментом?  

 

Запам’ятайте – людині необхідно випивати мінімум 30-40 мл/кг маси тіла чистої води щодня. Це 

покращить роботу такого складного організму, і ви дуже швидко почнете відчувати себе краще.

1.    Наступним важливим моментом є регулярність прийомів їжі. Так як нашому організму завжди потрібне

 паливо для його роботи, то нам необхідно поновлювати цю енергію постійно, і давати йому не більше 

ніж йому потрібно. Значить харчуватися потрібно 4-5 разів на день, невеликими порціями, для постійної 

підтримки нашого метаболізму в тонусі. І схитрувати тут не вийде.

Якщо ви думаєте наїстися за один раз та на цілий день, то організм однаково зробить так, як вигідно йому. 

Він візьме те що йому потрібно, а надлишок піде про запас. І коли ви пропустите наступний прийом їжі з 

метою “не поправитися” – ваш метаболізм перейде в режим економії, і почне брати енергію з м’язів, а з жиру 

візьме в останню чергу. Тому не допускайте скажених нападів голоду, так як це призведе до переїдання і 

відкладання запасів!

1.    Не менш важливим моментом є вибір продуктів. До цього варто підійти відповідально, адже ми маємо 

розуміти що ми їмо. І варто продумувати це заздалегідь, так як в голодному стані людина не буде думати 

про якість та цінність їжі, а лише про те, що б таке смачненьке швидше з’їсти.

1.    При виборі продуктів намагайтесь уникати, або зменшити кількість обробленої їжі у вашому 

раціоні. Надавайте перевагу натуральним, нерафінованим продуктам. Наприклад, краще купити м’ясо, 

замість ковбаси, свіжі фрукти замість солодощів, замінити рафіновану олію на нерафіновану, хліб та 

макаронні вироби обирайте з борошна грубого помолу, цільнозернові крупи, введіть у свій раціон більше 

свіжих овочів, зелені та спецій, зменшіть кількість вживання цукру і ви неодмінно відчуєте покращення 

загальних відчуттів та головне - побачите результат.

Візьміть собі за правило дотримуватись таких маленьких хитрощів, і тоді ніякі дієти не будуть 

потрібні. Треба завжди правильно харчуватися і це буде найкращою профілактикою ожиріння! 

Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти

Джерело: https://medfond.com/